Tercümanlık Bilgi – Çince Tercüman

Tercümanlık Bilgi

Çince Tercümanlık hemde Çin hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum.

Ne kadar maaş alıyorlar, iş imkanı nasıl ve Çin’de Üniversite okumak gibi, umarım size yardımcı olur.

Çince tercüman maaşları ne kadar?

Burada birçok değişken var. Ancak bir Çince tercümanın maaşı öncelikli olarak birbirine bağlı şu 3 şeye göre değişir;

  • Dil
  • Sektör
  • Tecrübe

Dil ; Çince Dünyanın en zor dilleri arasında ve öğrenmek biraz zaman alıyor(1 yıl ile 2 yıl arası). Öğrenmesi biraz zaman aldığı için Çince bilen sayısı Konya da ve Türkiye’de çok azdır. Çin de orada 4 5 yıl kalarak hem Üniversite okuyabilirsiniz hem de Çince rahatça öğrenebilirsiniz.

ÇİNCE DE  EN ÖNEMLİ NOTTA TON HELE Kİ ÇİNCEDE ÇOK ÖNEMLİDİR BU.!

Tercümanın Çin de nasıl vakit geçirdiği en önemli noktalardan biri.Çinlilerle çok vakit geçirirseniz  1 senede yeterli düzeye gelebilirsiniz ama hiç Çinli arkadaş Çevresi yapmadan Çin de yaşarsanız Çince öğrenmeniz 3 4 yıl belki hiç öğrenmeye bilirsiniz. Çünkü Çince de TONLAMA çok önemli. Çok insanla konuşmak her zaman iyidir. Mesela ben kendimden örnek verecek olursam. Ben Çin de 6 yıl kaldım ama Üniversiteden Çinli arkadaşlarımla eve çıktım ve bu Çince mi baya geliştirdi.

Sektör; Çince tercümanların iş imkanı bulacağı birden fazla sektör var. Örnek verecek olursak;

İthalat İhracat Şirketleri, Üniversiteler,Santraller, Mermer ocakları, Turizm Acenteler, Hava Yolu Firmaları, Freelance Tercümanlık(Bence En İyisi Bu) ve Bilişim Şirketleri.

Burada Çince öğrenmek isteyenler için bir kaç önemli bilgi vermek istiyorum..

1)İthalat İhracat Şirketleri:

İthalat ihracat şirketleri genelde şehir içlerinde ve büyük şehirlerde olur. Her zaman bilgisayar başında ürün araştırır, ürün alır yada ürün satarsınız(Kötü bir sektör) ama iş bulması gerçekten çok kolay bir sektördür. Ancak sizin kullanacağınız Çince kalıplar aynı olduğu için böyle iş yerlerinde kendinizi geliştiremezsiniz. Maaşları çok yüksek değildir. Hep bilgisayar başında olduğunuz için İşçi değişimi sıktır.

 

2)Üniversitede Öğretim Görevlisi:

Üniversitelerde öğretim görevlisi olmak istiyorsanız öncelikle bir Üniversite mezunu olmanız gerek yani 4 yıllık Çince bölümünü bitirmek ve Üniversiteye Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı ile girmek zorundasınız. Büyük şehirlerde Üniversitede de çalışma imkanı çok azdır.Çünkü Çince Bölümüne yeterince özen gösterilmiyor(sınırlı). Maaşları orta düzeyde.Arkadaş ortamı çok fazla ama araştırmayı ve gezmeyi seviyorsanız size göre en uygun iş imkanı ama biraz daha bekleyin.

3)Santraller ve Köprüler

Türkiye bu aralar Termoelektrik Santrallere ve Köprülere çok önem vermektedir.Çünkü ülkenin gelişmesi bu Faktörler arasında yer alıyor. Biraz maliyetli olduğu için Çinli Firmalara bu projeler veriliyor.Bu yüzden  Çinli Firmaların ülkemizde yaptığı projeler çok fazla eğer bu sektörde çalışmak istiyorsanız çok iyi Çince bilmek gerekmektedir. Sektör olarak en zor sektörlerden biri diyebilirim. Maaşları en iyi grup aynı zamanda. Ama büyük şehirlerde değilde Küçük Şehirlerde çalışmanız gerekiyor.Çünkü Santraller genellikle Ücra Şehirlere kuruluyor. Bu noktada devreye Teknik Çince devreye giriyor yani Teknik Çinceniz çok iyi olması gerek. Çok zor işlerle ve çevirilerle karşılaştığınız ve çok zorlandığınız anları bol bol yaşayacaksınız. Çalışma alanınız ofis yada konteyner olacak muhtemelen. Bulunması en zor iş grubudur.

4)Turizm Acenteleri ve Hava Yolu Şirketleri

Turizm acenteleri genellikle İstanbul,Ankara,İzmir… gibi şehirlerde çok fazladır. Maaşları orta düzeydedir. Ofis ortamında çalışmanızı gerektirir. Ülkemize son zamanlar da gelen Çince Turistler azaldığı için iş bulma imkanınız biraz azalıyor.

Hava Yolu Şirketlerin de Kabin Memurluğu(hostes,host) olarak iş bulabilirsiniz.Son zamanlarda  Hava Yolu firmaları bu şekilde Çince bilen birçok host ve hostes aldılar. Maaşları yüksek düzeyde ama gerçekten çok yorucu bir iş. Bir ülkeden diğer bir ülkeye gitme fikri size güzel görünse de gecenin bir yarısında sürekli değişen zamanlarda kalkıp saatlerce uzak yerlere uçmak sizi epey yorabilir.

5)Freelance Tercümanlık(Bence En İyisi Bu)

Freelance (serbest) Çince Tercümanlık oldukça iyi görüyor. Her zaman Makine montajı tercümanlığı yaparsınız. Genellikle fabrikalar da bulunursunuz ve şehir dışına çıkma ihtimaliniz vardır.Şehir dışına çıkma 2 gün de sürebilir, Aralıksız 30 gün de. Kazanç oranı yüksektir. Bu arlar ekonomi de çalkantılar olduğu için iş bulma bu arlar biraz zordur.Tercüme büroları yada çevreniz size iş verdiği sürece çalışabilirsiniz. Zorluk düzeyi bir santralde çalışmak gibi değildir ama yine de Makine montajına dair teknik Çince bilmenizi gerektirir.En sevdiğim Tercümanlıktan biri Freelance çünkü gerçekten çok zevkli bir sektör.

6)Çin de Üniversite Okumak

Çin de üniversite okumak gerçekten zordur ama İngilizce alt yapınız varsa çok zorlanmazsınız.Çünkü Çince Hazırlık da hocalar dersi İngilizce anlatmaktadır yani İngilizce her alanda olduğu gibi bu alanda da çok önemli :).Çin de istediğiniz bir Üniversite ye vize aldığınız sürece gidebilirsiniz(Pekin Hariç). Genellikle vizeleri 3 aylık 6 aylık ve 1 yıllık olarak veriyorlar.Bu yüzden vize almak biraz sıkıntılı olabiliyor.

Son olarak unutmadan size bir kaç bilgi daha vermek istiyorum.

Uzun süre Çin de kalmış olabilirsiniz yada iyi bir Çinceye sahipsinizdir.Ancak öyle olsanız bile Çince çok kapsamlı bir dil olduğu için hala öğrenmeniz gereken çok şey olduğunu unutmayın. Türkiye de istediğiniz sektör de iş bulma imkanınız zor olabilir. Yapmanız gereken tek şey kendinizi geliştirmek ,azminiz ve inancınız olmalı.

ABDULLAH ENES ÖNCEL.